Основою будівництва будь-яких масштабів є, звичайно, цегла. І не зважаючи на різноманіття її більш сучасних похідних, цегла залишається одним з найпопулярніших матеріалів для будівництва та ремонтно-оздоблювальних робіт. На сьогоднішній день проблем з дефіцитом цегли точно немає. Однак проблеми з вибором якісної – є.

Отже виникає питання – яка цегла якісна і як покупцю дізнатись про її якість. Розпочнемо з основного – якою ж може бути цегла.

Згідно ДСТУ Б.В.2.7-61:2008 “Цегла та камені керамічні рядові та лицьові” цегла керамічна – це керамічний екологічно чистий, нетоксичний, пожежобезпечний виріб, що використовується для мурування стін будівель на будівельних розчинах.
Цегла керамічна класифікується за такими основними ознаками як призначення, наявність порожнин, міцність, розмір, морозостійкість, середня густина, теплотехнічні властивості, радіоактивністю.

За призначенням керамічна цегла поділяється на два види: рядову та лицьову. Рядова цегла використовується для мурування зовнішніх і внутрішніх стін та інших елементів будинків і споруд, для виготовлення стінових панелей і блоків, а також для мурування фундаментів. Лицьова – для мурування й одночасного облицювання стін та інших елементів будинку і споруд. ЇЇ поверхня може бути гладкою, рифленою або фактурною, природного кольору, або пофарбована шляхом введення у сировинні матеріали домішок.

Керамічну цеглу виготовляють двох типів: повнотілу (без порожнин або з технологічними порожнинами об’ємом до 13%) або порожнисту. Порожнини у виробах можуть розташовуватись як вертикально, так і горизонтально. На сьогоднішній день для будівництва стін застосовується частіше пустотіла цегла. Причина цього – економічна та технологічна недоцільність використання повнотілої цегли в малоповерховому будівництві та будівництві висотних будинків. Однак, повнотіла цегла використовується там де потрібна міцність – фундаменти, цоколя, колони, стовпи, сходи. Спеціальні види керамічної повнотілої цегли застосовуються і для кладки печей, димоходів, камінів. Пустотіла цегла дешевша і “тепліша”.

Також, різними можуть бути і розміри цеглини, зокрема розрізняють цеглу одинарну (250мм х 120мм х 65мм), потовщену , або “півторачку” (250мм х 120мм х 88мм).Так звана “подвійна цегла” визначається ДСТУ як стандартний камінь керамічний розмірами 250мм х 120мм х 138мм. Яка буде краща – залежиться від особливостей конструкцій, які муруються.

Ще однією надзвичайно важливою характеристикою цегли є її марка, яка визначається міцністю. Вона позначається літерою “М” з відповідною цифрою, яка вказує яке навантаження на 1кв.см. може витримати цегла. Для прикладу, марка М100 позначає, що цегла витримує навантаження 100кг на 1см2.Залежно від границі міцності цеглу виготовляють таких марок: 75, 100, 125, 150, 200, 250, 300.

Вирішальним фактором у якості спорудженої будівлі буде і морозостійкість цегли, тобто здатність витримувати почергове заморожування і відтавання у водонасиченому стані. Морозостійкість вимірюється у циклах і позначається як F “цифрове значення” (визначає кількість циклів). Для будівництва у наших кліматичних умовах необхідно використовувати цеглу, яка пройшла щонайменше 25 циклів заморожування-розморожування, а ще краще 35-50.

Отже, оглядаючи цеглу, спершу зверніть увагу на супровідні документи (паспорт якості), які додаються до конкретного виду цегли у постачальника чи наявні у виробника. Після ознайомлення з документацією варто ретельно оглянути цеглу. Колір цегли здебільшого залежить від складу глини. Більшість глин після випалу мають класичний цегельний колір. Рідше зустрічається глина з якої отримується жовті, абрикосові або білі вироби. Цегла, випалена із дотриманням технологічних норм, має рівномірний колір. Недопалена цегла має характерний гірчичний колір і при ударі видає глухий звук. У недопаленої цегли низька морозостійкість і вона може розкришуватись від впливом атмосферної вологи. Перепалена цегла чорніє, оплавляється, втрачає чіткі розміри. І хоч будівельники кажуть, що якщо перепалена цеглина не порушила своєї форми, а чорна у неї є тільки серцевина, то вона навпаки стає дуже міцною, однак досвід монтажників різноманітних комунікацій свідчить на наявність подальших проблем у монтажних роботах з такою цеглою.

Також огляньте чи є у цегли значні вапняні вкраплення (“дутики”). На місці цих вкраплень згодом утворюються відколи і, як мінімум, будівля виглядатиме не дуже естетично, неначе “побита”, як максимум – значна кількість цих вкраплень може сприяти подальшому розколу цегли. Для лицьової цегли наявність таких вапняних вкраплень не допустима.

Якщо Вам потрібна і лицьова і рядова цегла, то її слід обирати однакової марки, або хоча б найближчої, тому що всі стіни в будівлі повинні бути однакової міцності.

І, звичайно, цегла повинна мати прямокутну форму, поверхня граней має бути пласкою, ребра – прямолінійними, допускається випуск цегли з закругленими вертикальними ребрами з радіусом закруглення не більше 15мм. Тріщини на лицьовій поверхні лицьових виробів, а також тріщини і розшарування фактурного шару з основною масою цегли не допускаються.

На завершення – візьміть цеглину в руки – маса цегли у висушеному стані має бути не більше 4,3кг. Все що істотно більше – недопалене, істотно менше – перепалене.

Тож, обирайте цеглу помірковано і отриманий результат Вас не розчарує.